ЧОМУ УКРАЇНСЬКА ВЛАДА ЗАТЯГНУЛА ПРОЦЕС ВИЗНАННЯ РИМСЬКОГО СТАТУТУ?

23 січня 2018 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію № 2168 «Гуманітарні наслідки війни в Україні», підпунктом 11.2. якої звернула увагу української влади на необхідності якомога швидшої ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду. На переконання ПАРЄ, це має дати змогу ефективно розслідувати конкретні випадки порушення міжнародного гуманітарного права під час війни в Україні.

Нагадаємо, що Римський статут Міжнародного кримінального суду (міжнародний установчий договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд (далі – МКС)), був прийнятий на дипломатичній конференції в Римі
17 липня 1998 року і набрав чинності з 1 липня 2002 року. В компетенцію МКС входить переслідування та притягнення до відповідальності осіб, що скоїли найбільш серйозні порушення міжнародного кримінального права, міжнародного гуманітарного права та прав людини, а саме: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії.

(Довідково: серед країн, які є членами Ради Європи, до Статуту не приєдналися Російська Федерація, Азербайджан, Вірменія, Молдова та Туреччина).

Від імені України Римський статут МКС підписав Постійним Представник України при ООН Єльченко В.Ю. 20 січня 2000 року на виконання розпорядження Президента України від 11 грудня 1999 року
№ 313/99-рп. Відтоді й почалася довга історія із ратифікацією цього документу, яка триває й досі.

Свої зобов’язання щодо ратифікації Римського статут МКС Україна вчергове підтвердила, коли підписала й ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (тобто у 2014 році).

За період дії Римського статуту МКС до Верховної Ради України вносили низку законопроектів як з питань його ратифікації, так і щодо внесення відповідних змін до Конституції України, але до цього часу Статут так і не ратифіковано.

Починаючи з першого року військової агресії з боку Російської Федерації, державні органи України вже декілька разів намагалися визнати юрисдикцію МКС, зокрема:

– 25 лютого 2014 року Верховна Рада України ухвалила Заяву до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності вищими посадовими особами держави, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року;

– 04 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову
№ 145-VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян»;

– 03 травня 2016 року на засіданні 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН українська делегація заявила, що Україна встановила своїм пріоритетом ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).

Разом з тим, послідовності в зазначеній позиції владі не вистачило.

02 червня 2016 року до Конституції України було внесено зміни щодо можливості визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським статутом МКС. Проте, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) від 2 червня 2016 року № 1401-VIII, ці положення Конституції України наберуть чинності лише через ТРИ роки з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, тобто 30 червня
2019 року.

Акцентуємо, що це відстрочення – законодавча ініціативна Президента України. Погодьтесь, що це якнайменш дивно в умовах вже існуючої на той час майже два роки військової агресії проти України.

Невже чинна влада не зацікавлена в тому, щоб пришвидшити розв’язання в МКС претензій нашої Держави до Російської Федерації через наслідки військової агресії проти України?

Отже, Резолюція ПАРЄ № 2168 в цій частині є вказівкою Президенту України і Верховній Раді України виправити ситуацію: внести зміни до Конституції України щодо скорочення терміну набрання чинності положеннями Конституції України (щодо можливості визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду) і якомога швидше ратифікувати Римський статут МКС.

Без коментарiв

Додати свiй коментар