ПЕРЕВИКОНАННЯ МОВНИХ КВОТ НА РАДІО – ІНДИКАТОР ПІДТРИМКИ СУСПІЛЬСТВОМ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ

Не є секретом, що у створенні мовного середовища у будь-якій країні значна роль належить телерадіомовленню. Недаремно навколо законів про мовні квоти на радіо та телебаченні цьогоріч, як, до речі, і минулого року в Україні тривалі доволі палкі дискусії.

На виконання Резолюції круглого столу: «Українськомовне середовище: стан, перспективи, стратегії розбудови в Україні» (https://www.facebook.com/pg/expertreform/videos/?ref=page_internal, ГО «ЕкспертиЗА Реформ» звернулася до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення із пропозицією щодо запровадження на загальнодержавному рівні заходів стимулювання телерадіоорганізацій до добровільного збільшення обсягів мовлення державною мовою.

У відповідь на наше звернення Національна рада навела дані, отримані в результаті проведеного нею моніторингу дотримання мовних квот загальнонаціональними, місцевими та регіональними радіостанціями у першому півріччі 2017 року.

В цілому дані моніторингу є доволі позитивними й вселяють надію, адже свідчать про добровільне перевиконання встановлених у минулому році мовних квот для радіомовлення.

Так, Національна рада зазначає, що «за результатами добових моніторингів, проведених у поточному році, ряд радіостанцій не просто виконують квоти – вони їх ПЕРЕВИКОНУЮТЬ. В середньому на 7% – щодо пісень державною мовою та на 30% – щодо ведення передач».

На 2018 рік Національна рада прогнозує, що «середній показник частки пісень українською мовою зросте до 35-40% (при вимозі закону – 30%), а частка мови ведення передач зросте несуттєво, тому що вона вже на сьогодні в середньому становить 80%».

Лідерами у перевиконанні мовних квот на загальнодержавному рівні є такі радіостанції як: «КРАЇНА ФМ» (100% пісень українською мовою, 100% ведення передач українською мовою); «UA: суспільне мовлення», (81 % пісень українською мовою, 100% ведення передач українською мовою); «epa FM» (40% пісень українською мовою, 96%  ведення передач українською мовою).

Окремо слід звернути увагу, що регіональні та місцеві мовники
(за результатами цього ж моніторингу) в середньому перевиконують квоти більше, ніж загальнонаціональні радіостанції: на пісні українською мовою – на 20%, на ведення передач державною мовою – на 38%.

У розрізі регіонів лідерами за обсягом пісень українською мовою в ефірі місцевих та регіональних радіостанцій є Рівненьска (82%) і Тернопільська (81%) області.

На превеликий жаль, передостаннє місце за обсягом пісень українською мовою обіймає Харківська область, на території якої частка таких пісень в ефірі місцевих і регіональних радіостанцій становить усього (31%) (найменшим цей показник є лише у Луганській області (29%), частина якої є окупованою).

Майже у всіх регіонах справи є кращими у рейтингу щодо обсягу ведення передач українською мовою на місцевих та регіональних радіостанціях (зокрема, цей обсяг складає від 66% до 100% при мінімальній квоті 50%).

Лідерами за цим рейтингом є Волинська, Рівненська та Чернівецька області (де 100% передач ведуться українською).

Аутсайдером є Херсонська область, в якій українською мовою ведеться 66% передач, що на 1 % менше, ніж у Донецькій області. Харківська область у цьому рейтингу обіймає 16 місце, оскільки обсяг ведення передач українською мовою на місцевих та регіональних радіостанціях на Харківщині складає 84%.

Результати моніторингу виконання радіостанціями мовних квот є своєрідним індикатором підтримки суспільством руху на українізацію та активності проукраїнської мовної політики у відповідних регіонах.

Детально з результатами наведеного моніторингу можна ознайомитись на сайті Національної ради за посиланням: https://www.nrada.gov.ua/wp-content/uploads/2017/09/ZVIT-PO-KVOTAH.pdf

13 жовтня поточного року (тобто вже цієї п’ятниці) набуває чинності Закон про мовні квоти  на телебаченні (відомий як законопроект № 5313). Цей Закон запроваджує обов’язкові щотижневі квоти передач і фільмів українською мовою, а саме: йдеться про 75% державної мови для загальнонаціональних і регіональних телеканалів, 60% – для місцевих, а також 75% державної мови для програм новин на телебаченні.

Чи будуть виконуватись мовні квоти на телебачення добровільно, зараз можна тільки гадати.

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення  прогнозує, що будуть!!!

04.10.2017. Відповідь Нац ради з питань телебачення і радіомовлення

Без коментарiв

Додати свiй коментар