ДЕЯКІ ПІДСУМКИ ОБ’ЄДНАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

Об’єднані територіальні громади – це не лише потужні локальні центри місцевого розвитку, але й новий простір політичної боротьби і відтворення політичної структури українського суспільства. Широке коло повноважень і збільшення фінансового потенціалу робить об’єднані територіальні громади перспективним центром боротьби за політичний вплив і майбутню електоральну прихильність на найбільш наближеному до людей рівні.

Місцеві державні адміністрації як поточні центри політичного і адміністративного впливу з появою об’єднаних територіальних громад мають, за логікою реформи, втрачати свою значущість. Наразі вони вже позбавлені частини своїх повноважень, а у подальшому мають бути ліквідовані у зв’язку із запровадженням інституту префектів. Ці процеси можуть суттєво послабити в регіонах вплив президентської вертикалі влади і «коаліційних» партійних проектів. Тому в регіонах здійснюється політика «подвійних стандартів»: задекларований Президентом України курс на децентралізацію все частіше стикається з відвертим гальмуванням процесу об’єднання територіальних громад на рівні місцевих державних адміністрацій.

Такі підсумки можна зробити за результатами аналізу виборів голів об’єднаних територіальних громад (дані офіційної статистики ЦВК. Звернімо на них увагу:

Підсумок перший: «політична поліфонія»
Наразі в Україні обрано 413 голів об’єднаних територіальних громад. Політична «палітра» обраних керівників ОТГ доволі різноманітна – їх представляють члени 19 політичних партій і безпартійні самовисуванці.

Підсумок другий: «довіра до безпартійних»
308 територіальних громад з 413 об’єднаних по всій Україні очолили самовисуванці, які не мають партійної приналежності (75%). Такі результати можуть свідчити про розчарованість населення сучасними політичними проектами і низький рівень довіри до влади (що, власне, підтверджують дані всеукраїнських соціологічних досліджень). І хоча безпартійність самовисуванців не свідчить про відсутність у них політичного минулого чи майбутнього, проте саме безпартійним головам ОТГ українці віддали свою перевагу.

Підсумок третій: «забутий Фронт»
Серед обраних голів об’єднаних територіальних громад по всій Україні відсутні представники політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ». Навіть – на «малій Батьківщині» Голови Політичної ради партії «Народний фронт» Арсенія Яценюка у Чернівецькій області. Отже, питання політичного майбутнього цієї політичної сили під великим питанням.

Підсумок четвертий: «солідарний провал»
Незважаючи на безпосередню залученість до процесу об’єднання територіальних громад на рівні обласних державних адміністрацій і місцевих рад, представники «БЛОКУ ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» відсутні серед обраних голів ОТГ у 10 областях України (Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Рівненській, Херсонській, Черкаській). Кількість голів «БПП «СОЛІДАРНІСТЬ» по відношенню до загальної кількості обраних по Україні голів ОТГ становить 10%.

Підсумок п’ятий: «опозиційні можливості»
Серед партій, які наразі умовно можна зарахувати до парламентської опозиції, найбільшою мірою серед обраних голів ОТГ представлені члени ВО «БАТЬКІВЩИНА» (20 осіб), «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» (7 осіб) і «НАШ КРАЙ» (6 осіб). Якщо представників ВО «БАТЬКІВЩИНА» можна зустріти у 13 областях, то голови ОТГ від «ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ» і «НАШ КРАЙ» представлені у 4-5 областях.

Така політична поліфонія і низька кількість представників діючої влади серед обраних голів ОТГ свідчить про незадоволеність українців як діяльністю політичних партій, так і діяльністю поточної влади в цілому.

Населення 75% об’єднаних територіальних громад бажають бачити в регіонах безпартійних лідерів, що свідчить про суспільний запит на РЕГІОНАЛЬНИХ АДМІНІСТРАТОРІВ, а не РЕГІОНАЛЬНИХ ПОЛІТИКІВ. З іншого боку, така електоральна картина свідчить про передумови створення в Україні нового політичного проекту.

P.s. Окремо про Харківщину
Станом на 08 серпня 2017 року за даними офіційного сайту ЦВК в Харківській області відбулись вибори 5 голів об’єднаних територіальних громад – Старосалтівської, Чкалівської, Роганської, Мерефянської і Нововодолазької. Така ж кількість громад представлена і на офіційному порталі decentralization.gov.ua/. Наразі в нашому регіоні повноцінно функціонують п’ять ОТГ, які мають сформовані представницькі органи.

Інформація про 6 створених ОТГ у Харківській області відображена у Рейтингу областей по формуванню спроможних громад, який нещодавно опублікувало Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Методика рейтингу передбачала врахування даних тих громад, документи яких станом на 20.07.2017 року перебувають у ЦВК для призначення перших виборів. Варто зазначити, що за кількістю створених ОТГ Харківська область посідає у зазначеному рейтингу передостаннє місце.

Відповідно до ч.1. ст.8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднана територіальна громада вважається утвореною з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання територіальних громад. Послуговуючись цією нормою, уповноважені представники Харківської обласної державної адміністрації поспішають звітувати про вже 10 створених в нашому регіоні ОТГ. Проте вибори у цих громадах ще не проводились, представницькі органи в них не сформовані, а тому про реальну якість, тобто спроможність створених “на папері” ОТГ можна буде звітувати лише тоді, коли вони почнуть своє функціонування.

В цьому контексті раніше озвучені тези про орієнтацію на якість, а не на кількість у створенні ОТГ на Харківщині звучать доволі штучно, адже у зв’язку з останніми місцями у всеукраїнських рейтингах за цим показником за травень-серпень цього року Харківська обласна державна адміністрація затвердила 7 висновків щодо відповідності Конституції і законам України проектів рішень місцевих рад щодо добровільного об’єднання територіальних громад

. Затвердження таких висновків передує прийняттю остаточних рішень місцевих рад про добровільне об’єднання у відповідну ОТГ.

За таких умов, наразі наш регіон продовжує знаходитись в «червоній зоні» за кількістю створених ОТГ по Україні і, на жаль, відстає у реформуванні системи місцевого самоврядування. Такий стан речей напевно можна пояснити втратою електоральної підтримки «БПП «Солідарність» в Харківській області і всій Україні, здобутої на місцевих виборах у 2015 році.

Без коментарiв

Додати свiй коментар