5 ФАКТІВ ПРО ПАРЛАМЕНТСЬКУ ОПОЗИЦІЮ «ПО-УКРАЇНСЬКИ»

Що є ознакою ефективного парламентаризму? Безсумнівно, наявність як сталої парламентської коаліції, так і конструктивної опозиції.

Саме поняття «опозиція» є однією з базових категорій конституційного права і феноменом, який характеризує ступінь розвитку демократії.

Питання наявності опозиції, законодавчо наділеної відповідними правами, обов’язками і відповідальністю, особливо гостро постає в Україні наразі – в умовах відсутньої легітимної парламентської коаліції.

Не на користь інституціоналізації опозиційної діяльності в Україні і викривлене  сприйняття терміну «опозиція» і «опозиційний», які стереотипно асоціюються з тотожною за назвою політичною силою.

Маємо констатувати, що за 26 років незалежності український Парламент законодавчо так і не закріпив права і обов’язки парламентської опозиції.

Це означає:

  • в Україні відсутня конкуренція альтернативних проурядовим напрямів розвитку різних сфер суспільного життя з реальними наслідками і важелями впливу на курс влади;
  • Публічна незгода окремих народних обранців, парламентських груп і фракцій з політичним курсом Кабінету Міністрів України має виключно декларативний характер і позбавлена можливості реального впливу;
  • Жоден склад українського Парламенту та жоден Президент України не взяли на себе відповідальність за ухвалення законодавства, яке регулює діяльність парламентської опозиції;
  • Більше ДЕСЯТИ законопроектів, які визначають діяльність парламентської опозиції, реєстровані Верховною Радою, проте благополучно «відкладені на полицю»;
  • За роки незалежності в демократичній Україні офіційно визначена «більшість» ніколи офіційно не чула голос «меншості» ані у Парламенті, ані у місцевих радах.
Без коментарiв

Додати свiй коментар