ХАРКІВСЬКА ФІЛАРМОНІЯ: СПРАВА ЧЕСТІ ГУБЕРНАТОРІВ

Харківська філармонія – справжня окраса Харківщини, місце «must see» для туристів і мешканців міста, «мекка» для музичних гурманів.

Для пересічних громадян філармонія найбільше запам’яталась відкриттям нового органного залу, яке урочисто відбулось влітку 2016 року за участю Президента України Петра Порошенка.

Проте небагато хто знає, що це музичне «чудо» – не здобуток останніх років, а історія довжиною у десятиліття, з мільйонами спонсорських коштів і «особистим контролем» чотирьох губернаторів Харківщини.

Питання філармонії було пріоритетом для кожного з керівників області протягом 2006-2016 років. Такий висновок можна зробити, проаналізувавши суми коштів, спрямовані на проведення памꞌятникоохоронних робіт по будівлі пам’ятці архітектури (вул. Римарська, 21), протягом цього часу.

Ідея цього проекту була започаткована за часів губернаторства Арсена Авакова у далекому 2006-му році. Саме тоді було розпочато фінансування майбутньої філармонії: благодійний фонд «Ренесанс» зробив перший транш у більше, ніж 5 млн. грн. Наступного року фінансування фондом «Ренесанс» було продовжено, вдалось залучити і перші державні кошти. У 2007 році Харківська область отримала субвенцію з державного бюджету на суму більше 14 млн. грн. для проведення ремонтних робіт. У 2008-му році держава дала ще 21 млн. грн., а 5 млн. грн. були вперше надані на реконструкцію філармонії з обласного бюджету.

Голова ОДА Арсен Аваков став єдиним керівником області, який зміг залучити до реалізації проекту харківської філармонії спонсорські кошти. Окрім підтримки фондом «Ренесанс» у 2006-2007 рр., спонсором проекту став ДК «Укртрасгаз НАК Нафтогаз України», який зробив транш у 500 тис. грн. у 2009 році. Всього за часів керівництва областю Арсеном Аваковим на облаштування органного залу харківської філармонії було залучено майже 60 млн. грн., що становить близько 11 млн. доларів, враховуючи курс НБУ тих років.

Губернатор Михайло Добкін, який став керівником області у 2010 році, продовжив роботу свого попередника у напрямку реконструкції філармонії і облаштування органного залу. За часів його головування ОДА, за всю історію реконструкції філармонії була залучена найбільша сума коштів з обласного бюджету: у 2013 році область профінансувала цей проект на 20 млн. грн. Найбільш плідними з точки зору державного фінансування виявились 2011 і 2012 роки – за два роки область отримала майже 30 млн. грн. на проведення ремонтних робіт і придбання органу. За чотири роки перебування на посаді керівника області на проект «харківська філармонія» Михайлу Добкіну вдалось залучити орієнтовно 55 млн. грн., що становить близько 7 млн. доларів, враховуючи курс НБУ часів його губернаторства.

Фінансування реконструкції харківської філармонії було продовжено і у надскладний для усієї країни та Харківського регіону 2014 рік, коли посаду голови обласної державної адміністрації посів Ігор Балута. За умов масового потоку внутрішньо переміщених осіб та спроби дестабілізувати соціально-політичну ситуацію на Харківщині, губернатору вдалось зберегти фінансування «музичної мрії» Харківщини, проте воно було суттєво зменшене. За умов напруженої соціально-економічної ситуації в регіоні, обласна філармонія отримала майже 2 млн. грн. з обласного бюджету у 2014 році (що становить близько 240 тис. доларів за курсом НБУ у 2014 році), завдяки чому роботи на об’єкті були продовжені.

Таким чином, на початок 2015 року, проект філармонія був профінансований більше, ніж на 75%. Під час губернаторства Ігоря Райніна на реконструкцію інтенсивно були задіяні кошти державного бюджету, 3 млн. грн. з яких область не встигла засвоїти протягом 2015 року, тому вони були повернуті до державного бюджету. Фінансування з обласного бюджету було продовжено протягом 2015-2016 років, спонсорські кошти не залучались. Протягом 2015-206 років сукупно проект одержав близько 98 млн. грн., що становить 5,4 млн. доларів за курсом НБУ в цей період.

Останнє фінансування реконструкції харківської філармонії припало на період губернаторства Ігоря Райніна, проте, як бачимо, далеко не обмежився лише його діяльністю. Цей музичний проект мав десятирічну історію фінансування, а його підтримку своїм пріоритетом визнавав кожний із чотирьох керівників області. Загальна сума коштів усіх бюджетів, спрямованих на проект протягом 2006-2016 років становить 214 985 035 грн. (це близько 23,5 млн. доларів відповідно до курсу НБУ на рік надходження коштів).

Отже, найбільша сума коштів на реконструкцію харківської філармонії була залучена за часів губернаторства Арсена Авакова (майже 11 млн. дол.). Михайло Добкін запам’ятався тим, що залучив до проекту найбільшу суму обласних коштів. Ігор Балута – тим, що не припинив естафету у надскладний для держави і регіону час. Ігор Райнін – епатував урочистим відкриттям.

Без коментарiв

Додати свiй коментар