ОБІЦЯНОГО ТРИ РОКИ ЧЕКАЮТЬ АБО ЯК МІНІСТР ЮСТИЦІЇ УНИКАЄ «НЕЗРУЧНИХ» ПИТАНЬ

Минулого тижня експерти ГО «ЕкспертиЗА Реформ» доповіли про незадовільний стан роботи Мінюсту і МЗС у напрямі захисту інтересів України у міжнародних судах за позовами проти РФ. Цікаво те, що позавчора керівники Міністерства юстиції України відзвітували про роботу відомства щодо стану справ з міждержавними позовами України проти РФ, скликавши прес-конференцію.

На питання журналіста «Громадське» щодо ролі американської фірми «Convington & Burling LLP», яка готувала позов України до Міжнародного суду ООН, та вартості відповідних послуг міністр юстиції Павло Петренко чіткої відповіді не надав.

Як ми зазначали раніше, за свої послуги американські юристи «Convington & Burling LLP» отримали ‎‎3 676 000 доларів США без ПДВ.

«Що стосується залучення міжнародних радників в такі міждержавні спори. По Міжнародному суду ООН замовником і міністерством, яке обирало радника є МЗС, тому деталей щодо умов залучення… Вони є публічними, Ви можете їх отримати в наших колег в МЗС. Не хочу зараз помилитись в умовах і цифрах»зазначив пан Петренко.

Прийняти таку відповідь Міністра юстиції України не можна, оскільки протягом останніх трьох років саме він був і залишається єдиним спікером від імені держави з цього питання.

ЕкспертиЗА Реформ зробила підбірку виступів пана Петренка у ЗМІ щодо позову України до Міжнародного суду ООН проти РФ. І ось що ми побачили:

В інтерв’ю «Факти тижня» 18 грудня 2014 року Павло Дмитрович  анонсував, що Україна подасть позов до Міжнародного суду ООН НАПРИКІНЦІ НАСТУПНОГО РОКУ (тобто наприкінці 2015 року). Проте цього не відбулось.

У репортажі UBR вже 05 СІЧНЯ 2016 РОКУ він заявив, що Україна подасть позов проти Росії у Міжнародний суд ООН У 2016-МУ.

А 21 ЖОВТНЯ 2016 РОКУ, виступаючи у Раді, констатував, що Міністерство юстиції разом із Міністерством закордонних справ зараз веде досудову роботу фактично на завершальному етапі по тому, щоб зафіксувати порушення з боку Російської Федерації по двом Конвенціям.

Як відомо, позов, який так відчайдушно анонсував Міністр юстиції з 2014 року, був поданий лише 16 січня 2017 року, тобто фактично через три роки після початку військової агресії Російської Федерації в Криму.

Чи варто нагадати, що саме Міністерство юстиції України є головним органом, що забезпечує формування та реалізацію ДЕРЖАВНОЇ правової політики. Окрім того, основним завданням Мінюсту є забезпечення представництва інтересів держави під час розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта і України.

Отже, подібна відповідь міністра на питання журналіста, з юридичної точки зору, є свідченням службової недбалості, а з політичної – спробою зняти з себе відповідальність і небажання спілкуватись на «незручну» тему.

«Незручність» цієї теми для міністра юстиції очевидна, оскільки постають питання щодо доцільності використання 100 млн грн. державних коштів, залучення американської фірми через процедуру переговорів, а не відкритих торгів, та й відсутності розвитку власне українського юридичного потенціалу завдяки залученню фахівців Академії правових наук, провідних юридичних ВНЗ.

Щодо ж до обізнаності пана Петренка по суті заданого питання не виникає жодних сумнівів. Оскільки 14 БЕРЕЗНЯ 2016 РОКУ на засіданні Уряду саме він звітував, що залучення іноземних експертів для роботи в цьому напрямі вже узгоджено із Міністерством фінансів та іншими відомствами. «Вони допоможуть комунікувати та сплачувати послуги міжнародних радників і юридичних компаній» – йдеться у випуску новин UBR.

Без коментарiв

Додати свiй коментар