ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ПРАВОСУДДЯМ: ЩО ЗАВАЖАЄ?

Гласність і відкритість судового процесу – це ті засади правосуддя, які мають сприяти відновленню довіри суспільства до судової гілки влади, а не навпаки…

Майже два роки тому (із прийняттям Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд») громадські об’єднання отримали право здійснювати незалежне оцінювання роботи суддів у відкритих судових засіданнях.

Зазначене право майже у незміненому вигляді залишилось й у новому Законі України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (з єдиною лише відмінністю – анкети незалежного оцінювання роботи судді у новому Законі «чомусь» перестали бути обов’язковою частиною суддівського досьє).

На жаль, до процесуальних норм, які б належним чином врегулювали порядок реалізації нового права громадськості, у нормотворців руки так і не дійшли.

Саме тому активістам й досі доводиться реалізовувати своє право, спираючись на низку загальних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», в той час як питання відеозапису судового процесу залишається дискусійним й надалі саме через конкуренцію норм процесуального законодавства із нормами зазначеного Закону.

Відомим прикладом складнощів застосування норм законодавства, які регулюють питання відеозапису судового засідання, стала спроба правозахисника, представника ГО Координаційний центр «Правозахисник» Максима Корнієнка здійснити відеозапис судового засідання у Вовчанськму районному суді восени 2016 року.

Вказана спроба неочікувано закінчилась для Максима Корнієнка адміністративним арештом строком на 15 діб за начебто «злісну непокору законному розпорядженню працівників міліції» (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62952948).

Докладно про цей випадок сам Максим Корнієнко та адвокат Роман Лихачов розповідали у програмі «Віддзеркалення» (https://www.youtube.com/watch?v=-5HolbcJqdE).

Суперечка була вирішена судом апеляційної інстанції за декілька днів: Максима було звільнено з під арешту прямо у залі апеляційного суду (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62683935).

Цей випадок набув досить широкого розголосу, адже викликав обурення не тільки представників юридичної спільноти, а й звичайних громадян. Тому під час розгляду апеляційних скарг Максима Корнієнка та його захисника Романа Лихачова відеозапис судового засідання показово здійснювався майже всіма присутніми у судовій залі (https://www.youtube.com/watch?v=-J2DvMU1FHk).

03 лютого поточного року постановою Великобурлуцького районного суду Харківської області провадження у справі про притягнення Максима Корнієнка до адміністративної відповідальності закрито за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Без коментарiв

Додати свiй коментар