НЕ ВСЕ ЖИТИ ЧУЖИМ РОЗУМОМ, ПОРА І ЗА СВІЙ ВЗЯТИСЬ

Харків – місто науки та регіон, який по праву вважається не тільки студентською, але й науковою столицею України, адже за кількістю наукових організацій Харківська область займає друге місце у країні після м. Києва і перше серед областей України.

У 2015 р. виконанням наукових та науково-технічних робіт у Харківському регіоні  займалися 166 організацій та підприємств області (http://kh.ukrstat.gov.ua/index.php/pres-vypusky/1640-pres-vipuski-za-2016-rik-traven ). Саме тут зосереджено 56% основних засобів науково-технічної діяльності, 15% всіх науково-дослідних інститутів України, 20% конструкторських організацій, понад 16% наукових співробітників. У регіоні працюють 25 тис. науковців, у вищих навчальних закладах навчається близько 200 тис. студентів.

Харківщина славилася своїми потужними науковими школами вже у XIX сторіччі, потім за радянських часів. На сьогодні область також багата на наукові та освітні бренди зі світовим ім’ям. Це й один з найстаріших університетів України – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, утворений ще у 1805 році, який згідно з рейтингом провідних університетів світу «Webometrics» 2016 року займає третю позицію серед вишів України. Це й аціональний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», Харківський національний університет радіоелектроніки, Національний фармацевтичний університет тощо.

Протягом останнього десятиріччя в області постійно діє Рада ректорів (директорів) вищих закладів освіти – орган громадського самоврядування у системі вищої освіти, утворений для удосконалення системи управління освітою та координації діяльності вищих закладів освіти з питань виховної, навчально-методичної і наукової роботи.

У продовження добрих багаторічних традицій 24 липня 2015 року на Харківщині було утворено Харківський університетський консорціум. Його учасниками є 31 провідний виш.

Основною метою діяльності Консорціуму є співробітництво його учасників, поєднання їхніх ресурсів для досягнення науково обґрунтованого соціального ефекту у сферах академічної мобільності, наукових досліджень, технологічних розробок та інновацій, удосконалення і підвищення якості підготовки фахівців з вищою освітою, розробки спільних освітянських програм, розвитку спільної науково-освітянської інфраструктури, реалізації інноваційних проектів на основі інтеграції наукового, освітнього, інноваційного та технологічного потенціалу учасників Консорціуму, підвищення конкурентоспроможності в національному та міжнародному масштабах (http://unicon.org.ua/ ).

У вересні цього року між Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківщини та Харківським університетським консорціумом було підписано угоду про співпрацю, відповідно до якої Консорціум працюватиме з новоствореними територіальними громадами, зокрема, сприятиме підвищенню рівня написання інфраструктурних проектів, які є запорукою залучення до громад додаткових грантових чи бюджетних коштів (http://decentralization.gov.ua/news/item/id/3384).

З часу свого створення Консорціум активно почав провадити діяльність з консолідації зусиль всіх вищих навчальних закладів Харківщини та реалізації своїх завдань. Так, за участі та організаційної підтримки Університетського консорціуму проведено такі визначні різнопланові та різновекторні наукові та навчальні заходи, як Конференція «СЕДО: практичні рішення та технології», Семінар-практикум для керівників місцевих рад області, II мистецька акція «Мистецтво об’єднує молодь», Міжнародна науково-практична конференція «Якубинська наукова сесія», Круглий стіл «Нові положення закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» для молодих учених» та багато інших (http://unicon.org.ua/podiyi/ ).

Безперечно, що робота всіх учасників Консорціуму є дуже позитивним та корисним досвідом для Харківщини та суттєвим підґрунтям для подальшого ефективного розвитку наукової сфери нашого регіону та держави в цілому, сприяння розкриттю наукового потенціалу області, запровадженню інноваційних методів у навчальний процес, залученню молодих прогресивних кадрів до нашого краю.

У світлі цього вкрай дивним виглядає той факт, що дуже активно здобутками Консорціуму як власними хвалиться… Харківська обласна державна адміністрація.

Про його здобутки говорили під час VIII Міжнародного економічного форуму «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!» (http://kharkivoda.gov.ua/video/82710 ); у інтерв’ю регіональному 7 каналу (http://kharkivoda.gov.ua/news/77492 ); під час візитів високопосадових осіб як України (народного депутату Ірини Луценко (http://kharkivoda.gov.ua/news/81918 )), так і міжнародних делегацій (заступника Міністра торгівлі США Майкла Лаллі (http://kharkivoda.gov.ua/news/79844 )).

Його навіть було згадано Юлією Світличною під час проходження конкурсу на посаду голови Харківської обласної державної адміністрації (https://www.youtube.com/watch?v=eotQ1XACfQQ ).

Мотиви таких дій звісно зрозумілі …

Проте, якщо не приймати до уваги декларативні заяви керівництва облдержадміністрації про його всебічну підтримку розвитку науки і освіти на території Харківської області, де-юре обласна державна адміністрація не наділена жодними повноваженнями ані щодо участі у його складі, ані щодо забезпечення його діяльності.

Харківський університетський консорціум є повністю самостійним об’єднанням. Тому будь-яке втручання у його діяльність з боку держави є неприпустимим.

Отже, і присвоювання керівництвом Харківської обласної державної адміністрації надбань та напрацювань Харківського університетського консорціуму є, у меншій мірі, безпідставним.

Без коментарiв

Додати свiй коментар