НАЦДЕРЖСЛУЖБА ВІДНОВИЛА ПРАВО ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ НА СВОБОДУ СЛОВА

27 вересня поточного року були оприлюднені та набули чинності нові Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджені наказом Нацдержслужби від 05 серпня 2016 року № 158 та зареєстровані у Міністерстві юстиції України 31 серпня 2016 р. за № 1203/29333 (ознайомитись з якими можна за посилання http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1203-16).

Нові Загальні правила етичної поведінки, на відміну від Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 65, жодним чином не обмежують право державних службовців на свободу слова, у тому числі не містять вимоги щодо утримання від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів та їх посадових осіб. Не згадують вказані правила також і про принцип «лояльності», зміст якого, визначений у Правилах, затверджених 65-ю постановою Уряду, фактично встановлював цензуру для державних службовців.

Разом з тим слід зауважити, що Правила етичної поведінки державних службовців, безпідставно затверджені Урядом 11 лютого цього року, на цей час  залишаються чинними, створюючи колізію норм законодавства. Адже кожні з Правил передбачають обов’язковість ознайомлення з ними при прийнятті на державну службу та обов’язковість дотримання їх державними службовцями у своїй подальшій діяльності.

З огляду на те, що з 01 травня 2016 року Законом України «Про запобігання корупції» повноваженнями щодо затвердження Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування наділена саме Нацдержслужба, Правила етичної поведінки державних службовців, затверджені Урядом 11 лютого цього року, найближчим часом мають бути визнані такими, що втратили чинність.

Нагадаємо, що з метою захисту прав державних службовців на свободу слова
06 квітня цього року ГО «ЕкспертиЗА Реформ» звернулась до суду із позовом про визнання відповідної постанови Кабінету Міністрів України нечинною (http://www.expertreform.com.ua/2016/04/26/go-ekspertyza-reform-zahyshhaye-v-sudi-svobodu-slova-derzhsluzhbovtsiv/ ).

Правова позиція ГО «ЕкспертиЗА Реформ» знайшла підтримку академічної спільноти та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської, якою 10 травня поточного року Прем’єр-міністру України направлено листа щодо необхідності невідкладного скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 65

http://www.expertreform.com.ua/2016/05/11/ombudsmen-valeriya-lutkovska-pidtrymala-pozytsiyu-go-ekspertyza-reform-shhodo-skasuvanya-zaborony-derzhsluzhbovtsyam-na-krytyku/ ).

Наразі розгляд судової справи ще триває. Наступне судове засідання має відбутися 14 листопада поточного року вже за участі представника Нацдержслужби, яку судом залучено до участі у справі у якості третьої особи.

Тим часом ГО «ЕкспертиЗА Реформ» звернулася до Уряду з листом про необхідність прискорення розгляду питання щодо визнання такою, що втратила чинність, постанови, якою фактично встановлено цензуру для державних службовців.

Без коментарiв

Додати свiй коментар