го «експертиза реформ» захищає в суді свободу слова держслужбовців

20 квітня 2016 року Окружним адміністративним судом міста Києва порушено провадження у справі № 826/5618/16 за позовом Георгієвського Юрія Валентиновича до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною і нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 65 «Про затвердження Правил етичної поведінки державних службовців».

Із таким позовом Георгієвський Ю.В., голова Координаційної ради Громадської організації «ЕкспертиЗА реформ», звернувся до суду
06 квітня 2016 року з метою захисту прав, свобод та законних інтересів державних службовців, а також тих, хто припинив державну службу.

Підставами звернення до суду стало те, що під час затвердження оскаржуваної постанови Уряд вийшов за межі своїх повноважень та грубо порушив норми Конституції України, Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», а також цілої низки підзаконних актів, серед яких Регламент Кабінету Міністрів України, Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики тощо.

Крім того, окремі норми Правил етичної поведінки державних службовців, затверджені оскаржуваною постановою, не відповідають актам вищої юридичної сили, а саме: законам України «Про запобігання корупції» та «Про державну службу». Однією з таких норм є передбачений Правилами принцип ЛОЯЛЬНОСТІ, відповідно до якого державні службовці мають утримуватися від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів, їх посадових осіб (інакше кажучи для державних службовців запроваджено цензуру).

Слід зазначити, що таке розуміння Урядом «лояльності» не відповідає ані національному законодавству, ані Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ані практиці Європейського суду з прав людини щодо гарантій права на свободу вираження поглядів, а також необхідності дотримання у національному законодавстві принципу юридичної визначеності.

Сподіваємося, що цей спір між державними службовцями та Урядом вирішить справедливий суд, а права державних службовців на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, будуть відновлені.

Нагадаємо, що експертна думка щодо вказаної постанови Кабміну вперше була висловлена Громадською організацією «ЕкспертиЗА реформ»
02 березня цього року – невдовзі після офіційного оприлюднення Правил етичної поведінки, разом із пропозицією надати допомогу у підготовці відповідних позовних заяв тим державним службовцям, які вважатимуть свої права порушеними. Прийняття вказаної постанови дійсно викликало чималий суспільний інтерес, однак не було оскаржено до суду жодним з державних службовців України.

Розгляд адміністративної справи за позовом Георгієвського Ю.В. про визнання незаконною і нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 65 «Про затвердження Правил етичної поведінки державних службовців» призначено Окружним адміністративним судом міста Києва на 23 червня 2016 року (о 14 годині).

Без коментарiв

Додати свiй коментар