Новації мінюсту у дії: загроза колапсу для українського бізнесу?

Міністерство юстиції України широко популяризує використання онлайн-сервісів у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Перші кроки на цьому шляху були здійснені ще за попереднього складу уряду, однак недосконалість програмного забезпечення, складність  порядку ідентифікації  користувача та здійснення оплати за надані послуги фактично звели нанівець започатковані новели, у зв’язку з чим вони так і не набули популярності серед населення.

Проте, на початку 2015 року Міністерство юстиції України повернулося до питання запровадження онлайн-доступу до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців. На сьогоднішній день вже майже півмільйона осіб скористалися даною послугою, що безумовно свідчить про популярність та доступність нововведень.

Але чи можна стверджувати про успішність всіх запроваджень Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації бізнесу шляхом використання мережі Інтернет?

Правозастосовча практика свідчить, що ані процедура державної реєстрації юридичної особи, ані державної реєстрації фізичної особи – підприємця не користуються популярністю серед громадян, відтак останні продовжують використовувати звичний спосіб звертатися  безпосередньо до органів державної реєстрації.

Проте, мабуть найбільше питань викликає ще один крок Мінюсту на шляху до забезпечення «прозорості» бізнесу, а саме щодо розміщення установчих документів юридичних осіб на веб-порталі Міністерства юстиції України.

Як повідомляє перший заступник Міністра юстиції України Наталія Севостьянова в листі №36/8.4.1.1/32-16 від 05.01.2016, проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, передбачає формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг  сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи. Проставляння на оригіналах установчих документів відміток державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи Законом не передбачено.

При цьому звертаємо увагу, що установчі документи у разі проведення державної реєстрації після 01 січня 2016 року будуть розміщені для вільного доступу через Кабінет електронних сервісів на веб-сайт Міністерства юстиції та можуть бути отримані через безкоштовний пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі за посиланням: hppts://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch.

Таким чином, Мінюст створює умови, за яких юридична особа після проведення державної реєстрації установчих документів в 2016 році, не отримує на руки екземпляр статуту з відміткою про його реєстрацію, а вимушена доводити відповідність наявного у неї статуту зареєстрованому шляхом звернення до електронного веб-порталу Міністерства юстиції України.

Здавалося б, жодних проблем, адже Мінюст неодноразово декларував переваги онлайн-сервісів. Якби не одне але … веб-портал поки не працює, установчі документи державними реєстраторами на ньому не оприлюднюються, а відповідно, на даний час відсутня можливість і у державних органів, і у учасників юридичної особи, і у контрагентів переглянути останню зареєстровану редакцію статуту, щоб пересвідчитися, на приклад, в обсязі повноважень органів управління юридичної особи.

Відповідно, за ініціативою Міністерства юстиції на практиці створено справжній колапс, оскільки новоствореним юридичним особам на даний час неможливо належним чином зареєструватися в податкових органах, відкрити рахунки в банківських установах, укласти правочини, що підлягають нотаріальному посвідченню і т.д.

Більше того, на даний момент такий колапс може призвести до ряду афер зі сторони директорів юридичних осіб. Оскільки наразі фактично створена можливість для множинних зловживань та перевищення повноважень керівниками юридичних осіб.

Однак, Міністерство юстиції України поки що не поспішає усунути НИМ ЖЕ СТВОРЕНІ недоліки в роботі та врегулювати наявні колізії в законодавстві з цього приводу.

Без коментарiв

Sorry, the comment form is closed at this time.